סקר הישיבות הגדול: 81% מתלמידי ובוגרי הישיבות החרדיות לומדים בישיבה מתוך בחירה חופשית

רוב בחורי הישיבות ציינו שהם מחוברים לישיבה ולתורה ומסתדרים היטב עם המסגרת הישיבתית 61% אחוזים סבורים שההתמודדות של צוות הישיבה עם אתגרי הטכנולוגיה, אינה מותאמת למציאותעבור 72% החברותא הוא הדמות המשמעותית ביותר עבורם בישיבה 

עולם הישיבות הוא אחד הדברים היקרים ביותר לנו כקהילה חרדית. ערך לימוד התורה נמצא בראש סולם הערכים וכל ילד חרדי מתחנך מגיל אפס לצמוח ולגדול לאדם שלומד תורה.  

הרבה דברים נאמרו על מגמות ותהליכים שפוקדים את החברה שלנו, בעיקר בשנים האחרונות 

אפשר לדבר על, ואפשר לשאול את בחורי הישיבות עצמם מה הם חושבים ולברר באופן בלתי אמצעי את החוויות, הרצונות והתחושות שהם מרגישים בתור בחורים הלומדים בישיבה. 

סקר הישיבות שנערך במכון נתוני אמת, ביקש לשמוע מכלי ראשון ודגם 906 תלמידי ובוגרי עולם הישיבות החרדי. אלו הממצאים העיקריים. 

הדמות המשמעותית עבור בחורי הישיבה 

במציאות בה עולם הישיבות גדל ובלא מעט ישיבות יש מאות רבות של תלמידים, הסקר ביקש לבדוק מי הדמויות שבחורי הישיבות רואים כמשמעותיות ביותר עבורם בתקופה הכל כך חשובה הזו בחייהם. אפשר היה לצפות שדמויות סמכות, כמו ראש הישיבה או המשגיח יהיו בראש טבלת הנתונים אך ממצאי הסקר משקפים תמונה שונה. 72% השיבו שבשבילם הדמות המשמעותית ביותר בישיבה היא החברותא. 64% ציינו את חבר החדר. בהמשך הרשימה אפשר לראות את ראש הישיבה והמשגיח. (עוד נתון מעניין שאפשר להרהר בו, 12% העדיפו להשיב שהטבח הוא הדמות המשמעותית ביותר עבורם בין כתלי הישיבה. מסתבר שגם צבא ה' צועד על קיבתו…). 

התמודדות עם אתגרי הטכנולוגיה 

61% מתוך בחורי הישיבות שהשיבו לסקר סבורים שההתמודדות של צוות הישיבה עם הטכנולוגיה אינה מותאמת למציאות. האם זה אומר שהם חושבים שצריך להכניס את הטכנולוגיה לתוך כתלי הישיבה? ממש לא. נתון נוסף מתוך הסקר מגלה ש55% מהבחורים מתנגדים לשימוש באינטרנט גם אם הוא אינטרנט מסונן, ולדעתם גם מחוץ לישיבה יש לאסור את הגלישה באינטרנט. 

ומה לגבי הקשר עם ההורים? 

בסקר נשאלה השאלה: את מי מהדמויות הבאות אתה מרגיש נוח לשתף בקשיים שלך 

62% ענו שהם מרגישים נוח לשתף חבר טוב, 52% ישתפו את אמא ו49% מרגישים בנוח לשתף את הקשיים שלהם עם אבא.  

מה לגיטימי להכניס לישיבה ומה צריך להישאר בחוץ? 

אחד מתפקידי הישיבה הוא שימור הצעירים החרדים ומניעת החשיפה שלהם לרוחות זרות. הסקר שאל את בחורים שהשיבו מה לדעתם ראוי וצריך להכניס לתוך כותלי תיבת הנוח של הישיבה הקדושה. התשובות מעניינות בהחלט. רוב מובהק, 73%, סבורים שחייבים להכניס לישיבה באופן מובנה הרצאות בנושאי השקפה. 67% סבורים שחשוב להכניס תזונה בריאה. לדעתם של 56% ראוי לאפשר להכניס טלפון נייד 

יתכן והנתון הבא הוא תוצר של אירועי השנים האחרונות כמו אסון מירון והשפעות הרוחב של תקופת הקורונה אך הנתון מדבר בעד עצמו: 50% חושבים שחייבים להכניס פסיכולוג או עו"ס קליני לישיבות. 

ומה הדברים שלגיטימי לאפשר לבחורי הישיבות אבל ראוי לקיים אותם מחוץ לישיבה 

71% מדברים על שחיה בבריכה, 58% סבורים שמשחקי ספורט מחוץ לכתלי הישיבה הם דבר ראוי. 54% ציינו התעמלות בחדר כושר (54%) כפעילות לגיטימית מחוץ לישיבה. 

האם הישיבה מעצבת את עתידם של התלמידים? 

80% מתלמידי הישיבות שהשיבו על הסקר מסכימים שהישיבה מעצבת את החיים של התלמידים ואת עתידם, אך רק 37% חושבים שיש מענה לכל סוגי התלמידים.