חיפוש

81% מתלמידי ובוגרי הישיבות החרדיות לומדים בישיבה מתוך בחירה חופשית

יותר נשים חושבות שעליו להקים ממשלת אחדות, ואילו גברים חושבים שעליו להקים ממשלה עם מנסור עבאס

רוב בחורי הישיבות ציינו שהם מחוברים לישיבה ולתורה ומסתדרים היטב עם המסגרת הישיבתית • 61% אחוזים סבורים שההתמודדות של צוות הישיבה עם אתגרי הטכנולוגיה, אינה מותאמת למציאות • עבור 72% החברותא הוא הדמות המשמעותית ביותר עבורם בישיבה


רקע:

מלחמת חרבות ברזל נמצאת כבר בשבוע השלישי שלה. המשק הישראלי מתקשה לתפקד בשל היעדר מאות אלפי עובדים. מחסור זה הינו קריטי ומורגש בכל הענפים.

מאות אלפי חיילים מגויסים בחזית הצפונית והדרומית נעדרים ממקום העבודה. עובדות ועובדים ערבים בחלקם מעדיפים שלא להגיע למקומות עבודה בהם הרוב יהודי. נוסיף לזה את הפועלים מהרשות הפלסטינית בעקבות המצב הביטחוני נאסרה כניסתם לארץ. כמו כן חלק ניכר מהעובדים הזרים העוסקים בחקלאות ובענפי הבנייה עזבו מחוסר ביטחון וודאות.

לצד כל זאת עומדת החברה החרדית שרובה הגדול איננו מגויס למאמץ המלחמתי ובחלקה כ-20% מהנשים ו-50% מהגברים גם אינם משתתפים במעגל התעסוקה. האם נראה את החברה החרדית מתגייסת כעת להציל את כלכלת ישראל?

מחקר בזק שנערך במכון נתוני אמת מגלה נתונים מפתיעים על מוכנות אישית של גברים ונשים מהחברה החרדית לקחת אחריות אזרחית לסייע לכלכלת ישראל.

הסקר הופץ באתר האינטרנט החרדי "כיכר השבת" בין התאריכים: 26/10/2023 ל- 23/10/2023.​ על הסקר ענו 1168 משיבים. 66% גברים ו-34% נשים. 83% מהם בגיל 20-55.

המדגם מייצג תפיסות ועמדות של חרדים שמרנים וגם כאלו עם נגיעות מודרניות. 23% הגדירו את עצמם כשמרנים 37% הגדירו את עצמם קלאסי ו-30% הגדירו את עצמם חרדים עם נגיעות מודרניות.

כמו כן המדגם מייצג עמדות ותפיסות של חרדים מ-3 המגזרים המרכזיים ליטאים (29%) חסידים (18%) וספרדים (31%)

כל הממצאים משוקללים לפי מגדר ומגזר, בהתאם לפרופורציות באוכלוסיה.

ממצאים:

רוב החרדים סבורים שהמלחמה תיערך ארבעה חודשים ומעלה. שאלנו, להערכתך, כמה זמן תימשך המלחמה? מטרת השאלה הייתה לבחון האם התפיסה היא שיש כאן קושי נקודתי או אירוע שהולך להימשך הרבה זמן.  (31% – 4 חודשים. 15% חצי שנה. 13% כתשעה חודשים)

רוב מוחלט של החרדים (80%) סבורים שהחברה החרדית צריכה לתת כתף לצרכים העולים בשל המלחמה

רוב החרדים סבורים שיום שאחרי המלחמה אין זה ראוי להעסיק פועלים ערבים. 85% השיבו שזה לא ראוי מבחינה ביטחונית (רק 9% סבורים שזה ראוי). 81% סבורים שזה לא ראוי מבחינה לאומית. (רק 8% סבורים שזה ראוי). 74% סבורים שזה לא ראוי מבחינה דתית. (רק 13% סבורים שזה ראוי).

נשים באופן מובהק סבורות שזה לא יהיה ראוי להעסיק אותם.

בשונה מהמקובל לחשוב שגברים חרדים מעוניינים להיות מנהלים ולא לעבוד בעבודות הדורשות מאמץ פיזי. במחקר זה גילינו כי בשל המצב מוכנים באופן אישי לעבוד בעבודות כפיים.

  •         מחסנאי שינוע ונהגים – 46% אמרו שראוי שחרדים יעבדו בעבודות אלו. 28% אמרו שהם מוכנים באופן אישי לעבוד בזה.
  •         חקלאות – 31% אמרו שראוי שחרדים יעבדו בזה. 23% אמרו שהם מוכנים באופן אישי לעבוד בזה.
  •         גינון ותחזוקת ערים – 31% אמרו שראוי שחרדים יעבדו בזה. 20% אמרו שהם מוכנים באופן אישי לעבוד בזה.
  •         ענף הבניה – 28% אמרו שראוי שחרדים יעבדו בזה. 18% אמרו שהם מוכנים באופן אישי לעבוד בזה.
  •         פינוי אשפה – 22% אמרו שראוי שחרדים יעבדו בזה. 12% אמרו שהם מוכנים באופן אישי לעבוד בזה.

במוכנות האישית לא נמצאו הבדלים מובהקים לפי גיל.

לאור נתונים אלו אנו קוראים לזרוע העבודה ומרכזי ההכוון להשקיע כעת בפניה יזומה לגברים ונשים מהחברה החרדית להשתלב במגוון המקצועות הללו שהם חשובים וגם דחופים לפעילות המשק בטווח הקצר ובטווח הארוך.

אנו מאמינים שפניה שתכיל את המסרים של הצלת המשק ונתינת כתף לסיוע במאבק הכללי של עם ישראל תיפול על אוזניים קשובות.

ייתכן מאוד כי השתלבות של חרדיות וחרדים במגוון תפקידים אלו יהיו אות הכניסה שלהם למעגל העבודה גם בסיומה של מלחמת חרבות ברזל.

הצטרפותך התקבלה בהצלחה!

מודים לך, צוות המכון

דילוג לתוכן