אודות

המשימה שלנו

מכון נתוני אמת הוקם בשנת ה'תש"פ – 2020 מתוך מטרה להיות מקור מידע מרכזי אודות המתרחש בזמן אמת בקהילה החרדית.

המכון מתמקד בחמישה צירים מרכזים: עמדות בנושאי מדיניות, חינוך, כלכלה, יחסי דת ומדינה והמשפחה החרדית.

בעקבות מגפת הקורונה והתגובה של הרחוב החרדי לאתגרים שנוצרו, מצא עצמו המכון -כבר בראשית דרכו המקצועית- כגורם הנדרש ומסוגל לספק נתונים בזמן אמת עבור הציבור החרדי ולהציגו בפני קובעי המדיניות של החברה החרדית בשפה בהירה מקצועית מחד – ללא שום התפשרות ברמה המחקרית מאידך.

מטרות המחקר

חוקרי המכון נדרשים למאמץ ראשון מסוגו הכולל איסוף נתונים עדכניים ואיכותיים ומיפוי בזמן אמת של הסנטימנט הרווח והלכי הרוח ברחוב החרדי. נתונים אלו הנובעים מהשטח נועדו כדי לפרש, להבין ולהנגיש לכל דורש את דפוסי ההתנהגות של הציבור החרדי. המחקרים מבוססים על חיי היום יום של האדם החרדי. בכוחם לשרת את החברה החרדית כמו גם אישי ציבור, על מנת לאפשר קבלת החלטות על סמך ידע ונתונים על ומתוך הציבור החרדי עצמו.

איסוף המידע

הנתונים נאספים על בסיס שבועי על ידי סקרים המתפרסמים באתר 'כיכר השבת' ובאמצעים דיגיטליים נוספים, כמות הנתונים המאסיבית הנאספת מאפשרת שקלול סטטיסטי המשקף נאמנה את הדמוגרפיה הריאלית של מכלול הזרמים ותת-הקהילות בהתאם לנתוני הלמ"ס, ומתוקפת ע"י מחקרים של גופי ידע ומחקר נוספים.

כל סקר כולל נתונים דמוגרפים רחבים ומקיפים על מנת לקבל מיפוי מלא של החברה החרדית המגוונת, על שלל קהילותיה ומגזריה בכל חיתוך אפשרי. המחקרים עוסקים בכל הצירים הללו ומתמקדים במגוון של תת נושאים, הבוחנים וממפים את עמדות הציבור בצורה מקצועית ומדעית.

צוות המכון

צוות המכון מורכב מפסיפס ישראלי, חרדים ולא חרדים כאחד, הפועלים בשילוב ידיים למען קידום הידע על החברה החרדית.

צוות חוקרי המכון בעל רקע נרחב במחקר אקדמי של החברה החרדית, כאשר העובדה שחוקרי וחוקרות המכון מתגוררים ופועלים בתוככי הקהילה החרדית, מאפשרת להם לשלב בין הידע המקצועי הנאסף בכלים סטטיסטיים בעלי תיקוף מחקרי, ובין חיי המעשה.

אבי וידרמן

מנכ״ל

בעל תואר שני במשפטים (התמחות במשפט ציבורי) ובמדעי המדינה מהאוניברסיטה העברית בירושלים ותואר ראשון בממשל ובמשפטים מהמרכז הבינתחומי הרצליה. בעבר שימש כיועץ לראשי הממשלה לשעבר אריאל שרון ואהוד אולמרט, וראש הצוות של ח"כ שאול מופז בתקופת כהונתו של מופז כראש האופוזיציה וכסגן ראש הממשלה. אבי השיק וניהל פרויקטים חברתיים רבים, ביניהם כפר הנוער זוהרים לנוער נושר חרדי, הקמפוס החרדי למצוינות בגן יבנה, המכון לחקר אתגרי הביטחון העתידיים ועוד. הוא יו"ר עמותת יד לוי אשכול ושל עמותת הרוב החדש.

ד״ר נחומי יפה

סגנית נשיא למחקר

חברת סגל בכירה במחלקה למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב 

היא סיימה הפוסט-דוקטורט שלה באוניברסיטת פרינסטון במרכז למדעי ההתנהגות של דניאל כהנמן. המחקר של נחומי בוחן, מנקודת מבט של פסיכולוגיה חברתית, כיצד זהות, נורמות חברתיות וסמכות ממלאים תפקיד ביצירה ושימור העוני ומערכת יחסי הכוחות בחברה. עבודתה מתמקדת בקהילה החרדית בישראל ובארה"ב. 

בעברה הייתה יועצת למערכת החינוך החרדית וכתבה את תכנית הלימודים וספר הלימוד החדש בהיסטוריה, המשמשים כיום את כל התיכונים החרדים בישראל. נחומי קיבלה תואר דוקטור. במדע המדינה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, בפיקוחם של פרופ׳ אבנר דה-שליט, פרופ׳ ערן הלפרין ופרופ׳ תמר סאגוי. 

דבורה וידמן

חוקרת ומידענית

דבורה מסיימת תואר שני במחלקה לתקשורת באוניברסיטת תל אביב. עבודת התזה שלה עוסקת באופן החברה החרדית מפרשת ומעניקה אדפטציה משלה לזיכרון הקולקטיבי המשותף לחברה הישראלית כולה.

בנוסף, היא לומדת מידענות אקדמית ועסקית בבית הספר ללימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה. דבורה סיימה בהצטיינות תואר ראשון בסוציולוגיה באוניברסיטה הפתוחה. היא עוסקת במחקר חברתי ובמחקרי מדיניות מזה שש שנים, במכוני מחקר ובמתן שירות לארגוני מגזר שלישי. בנוסף, עבדה בניהול פרויקטים חברתיים בתחום תעסוקה, רווחה ובריאות. 

דבורה זכתה במלגת קרן רומנו לסטודנטים מצטיינים במדעי החברה, בגין עשייה חברתית משמעותית בקידום בריאות בפריפריה החברתית בישראל.

שומי שחר-רוזנבלום

חוקר

שומי מסיים תואר שני במחלקה לחינוך באוניברסיטה העברית. עבודת התזה שלו בוחנת את ההקשרים האורייניים של האבחונים הדידקטיים שנעשו באוניברסיטה העברית.

בתפקידיו הנוספים הוא מנהל ידע וניתוח נתונים במנהל חינוך ירושלים. שומי עבד כעוזר מחקר וחוקר סטטיסטי לפרופ' אביטל דויטש במעבדה לאינפורמציה מילולית באוניברסיטה העברית, וכעוזר הוראה במכינה החרדית של האוניברסיטה העברית.

שומי סיים תואר B.A. בסטטיסטיקה ומדע המדינה באוניברסיטה העברית, ותואר B.Ed בחינוך מיוחד ותושב"ע במכללה ירושלים.

לאה בלוי

חוקרת

לאה מסיימת תואר שני בפסיכולוגיה חברתית-מחקרית באוניברסיטה העברית. עבודת התזה שלה עוסקת בקשר שבין יחסי כוח מורכבים וקורבנות תחרותית, בקרב חרדים וחילונים בישראל.

בתפקידיה הקודמים עסקה בניהול מחקר במכון המחקר החרדי "סקר כהלכה" ועבדה כחוקרת במחקרים נוספים. ההתמחויות שלה כוללות: מתודולוגיה של סקרים, עיצוב מחקרים, פיתוח שאלונים וניתוח נתונים.

לאה סיימה בהצטיינות תואר B.A. בפסיכולוגיה וניהול באוניברסיטה הפתוחה. בנוסף, היא הוציאה לאור (תחת שם-עט) שני ספרים שהוגדרו כרבי מכר, העוסקים בביקורת חברתית.

אלי דן

מנהל פרויקטים

אלי בוגר ישיבת פוניבז' הוא יזם חברתי הפעיל בתחום התקשורת ככותב באתר 'כיכר השבת' – בעברו שימש כסמנכ"ל ישיבת התפוצות, במסגרת זו עסק בפיתוח וניהול פרויקטים, כמו כן ניהל את מוזיאון 'מרתף השואה'.
בנוסף, במסגרת פעילותו בתחום התרבות היהודית, אלי -אמן יוצר בעצמו- הקים וניהל את מרכז "מים – תרבות יהודית הר ציון", שעסק בקידומה של היצירה היהודית-אישית.  
כמו כן יש לאלי רקע בתחומי העשייה החינוכית בעיקר במסגרות א-פורמליות.